LIQUI MOLY, milyara ulaşma yolunda

Alman motor yağı ve katkısı üreticisi, 2023 yılında cirosunu neredeyse yüzde 15 oranında 917 milyon Euro’ya çıkardı. Yağ ve katkı maddesi satışı miktar olarak artıyor. Çalışan sayısı yüzde beşten fazla artıyor. Enflasyon telafisi ve 3000 Euro’ya kadar çalışan primi.

İki genel müdür Günter Hiermaier ve Dr. Uli Weller yıllık sonuçtan çok memnun. Almanya’nın Ulm ve Saarlouis kentlerindeki 20 milyon Euro’yu aşan yatırımlar, üretimi ve lojistiği güçlendirmeyi hedefliyor.

“Hedefimiz 2025 yılında “bir milyar Euro ciro” yapmak. Görünüşe göre bunu bir yıl daha erken başarıyoruz”, diyor Günter Hiermaier kendinden emin. Bir yıldır Ulm şirketinin genel müdürü olan meslektaşımız Dr. Weller de 2023 yılından olumlu bir bilanço çıkarıyor: “Çerçeve koşulları oldukça kötüydü. Enerji fiyatları, lojistik maliyetleri ve enflasyon bizi zorluyor. Artan maliyetleri müşterilerimize 1:1 olarak yansıtamayız ve yansıtmak istemiyoruz. Fiyat artışlarının en büyük kısmı bize kalıyor. Burada sadece kimseye zarar vermediği yerde tasarruf etmek ve dünya çapında daha fazla satış yapmak yardımcı oluyor.” LIQUI MOLY bunu başarmış gibi görünüyor. Üretim ve satış hacimleri artıyor. “Katkı maddesi üretiminde kapasite sınırımıza ulaştık. Ulm’da 18,5 milyondan fazla kutu üretim hattından çıktı. Üretim genişletmemiz bu konuda yükü hafifletiyor. 2024 yılında 22 milyon kutu planlıyoruz” diyor Günter Hiermaier. Saarlouis’teki petrol üretimi de neredeyse sınırdaydı. Dr. Weller “Milyonlarca yatırım, üretim hacmini artırmamıza yardımcı oluyor” diyor. Saarlouis’teki petrol fabrikası 2023 yılında 94.000 ton yağlama maddesi ile 2022’ye göre yüzde dokuz daha fazla üretim yaptı. En büyük payı motor yağları, ardından şanzıman yağları oluşturuyordu. “Küçük ambalajlar dolum tesislerimiz bu miktarlarda kapasite sınırına ulaşıyor. Burada miktar emisyonunu artırmak için büyük yatırımlar yaptık”, diyor Dr. Weller. Genel olarak petrol fabrikasının kapasite sınırı göz önünde bulunduruluyor. Bu, yılda 120.000 tondur. Dr. Weller, “Sürekli büyümemiz durumunda, tesise yatırım yapmaya devam etmeseydik üç yıl içinde üst sınırımıza ulaşmış olurduk”, diyerek açıklamada bulunuyor.

Genel olarak yağlama maddesi uzmanının yolları büyüme yolunda devam ediyor. “Uluslararasılaşmaya devam ediyoruz ve yurtdışındaki bağlı şirketlerimizi güçlendiriyoruz. İhtiyaç duyduğumuz her yerde personel ekliyoruz. 2023 yılında yaklaşık 50 kişilik istihdam yarattık, bu da yüzde 5’lik bir artıya karşılık geliyor,” diyor Günter Hiermaier. Şirket bilgilerine göre ortak girişimcilerin (geleneksel olarak LIQUI MOLY çalışanları böyle adlandırılmaktadır) keyfi yerinde. Esnek çalışma saatlerinin, mümkün olduğunca mobil çalışmanın uygulanmasının yanı sıra, 1104 çalışanın tamamı için ek finansal ödüller de uygulandı. “3000 €’luk enflasyon telafisinin tamamını ödedik ve toplu sözleşmeyi gönüllü olarak uyguladık. Sadece bundan dolayı örneğin üretimde yüzde 10’dan fazla ücret artışı elde ediliyor. Aynı zamanda, tüm meslektaşlarımıza kârımızdan 3.000 €’ya kadar ek bir pay veriyoruz. Bu da bizim için iyi bir alışkanlık”, diyor Günter Hiermaier.

Yolculuğun nereye gideceği iki genel müdür için belli. “Büyümeye devam ediyoruz. Milyar sınır değil. İki milyarı da gözümüzün önünde tutuyoruz” diyorlar. Ödevler zaten tüm ortak girişimcilere dağıtıldı: İhracat ticaretinin güçlendirilmesi, daha fazla dijitalleşme, müşteri bağlılığı ve tüm alanlarda ürün yenilikleri; elektrikli araçlar dahil. Sonuncusu özellikle Avrupa pazarı için önemli. “Motor yağları ve katkı maddeleri satışlarının önümüzdeki yirmi yıl içinde AB içinde azalacağı tahmin ediliyor. Uluslararası olarak e-mobilite bir yan rol oynamaktadır. Yine de AB’de güçlü bir marka olmak istiyoruz, bu nedenle mevcut elektrikli ve hibrit araç yelpazemizi geliştirmeye devam edeceğiz,” diyor Dr. Uli Weller.

Günter Hiermaier, “Almanya’da bizi güçlü kılan şeyleri uluslararası alanda ilerletiyoruz” diyw vurguluyor. Ve bu mükemmel kişisel hizmetimizdir. Rakiplerimiz bu noktada işleri büyük ölçüde küçültüyor. Biz büyütüyoruz ve yoğun satış gücümüzle henüz keşfedilmemiş pazarlara giriyoruz. Bu stratejinin başarılı olduğunu iştiraklerimizde görüyoruz”.

Şirket, tüm projelerde ana şirketler grubu Würth’un tam desteğinden yararlanıyor. “Hâlâ bağımsız hareket ediyoruz. Kurumsal yönetim bize güveniyor ve bizi yolumuzda güçlendiriyor. İşbirliği karşılıklı saygıya dayanıyor. Biz ve tüm iş ortaklarımız kendimizi LIQUI MOLY olarak görüyoruz. Bu, kendimizi anlamamız, ekip ruhumuz ve güçlü markamız için çok önemli,” diyor Günter Hiermaier.