Bantboru, TSE’den Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı

COVID 19 pandemi sürecinde çalışan sağlığı ve güvenliği alanında sıkı önlemler alan öncü kuruluşlar arasında yer alan Bantboru, küresel sağlık krizine yönelik olarak Mart ayında devreye aldığı acil eylem planı kapsamındaki önlemleri sayesinde uluslararası geçerliliğe sahip TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı.

Ürünleri, dünyada üretilen 100 araçtan 4’ünde kullanılan ve güçlü rekabetçi performansıyla 23 ülkeye ihracat gerçekleştiren, kendi alanında dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri ve ülkemizin öncü kuruluşu Bantboru, Covid- 19 pandemisine yönelik eylem planı uygulamasında ülkemizin önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor. Küresel sağlık krizi tehdidini erken bir zamanda görüp, çalışan sağlığı ve güvenliği odaklı iş sürekliliği eylem planı kapsamında alınması gereken önlemleri tereddütsüz bir şekilde hayata geçiren Bantboru, ilgili denetimler sonrasında uluslararası geçerliliğe sahip TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni almaya hak kazandı.

Türk Standartları Enstitüsü’nün TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi, Covid-19 pandemi riskinin, tedarik zincirinin tüm aşamalarında ve tüm paydaşları kapsayacak şekilde, Türk Standartları Enstitüsü’nün yayımladığı kılavuzlara uygun olarak yönetildiğinin bir göstergesi olarak, denetimler sonrası veriliyor. Ülkemizin tek standart yapıcısı ve bu konudaki tek yasal otoritesi TSE’nin ilgili kılavuzları, T.C. Sağlık Bakanlığı ve WHO Dünya Sağlık Örgütü’nü referans alarak hazırlanıyor.

Bantboru CEO’su Sinan Gider

TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesinin, güvenli üretim süreçlerinin en yetkin makamca tescili niteliği taşıdığını söyleyen Bantboru CEO’su Sinan Gider, “Çalışma arkadaşlarımız, paydaşlarımız ve onların yakınlarından başlayarak, insan ve toplum sağlığının korunması yolunda gerekli önlemleri almayı; devamında da insanlığın var oluşu ve geleceği açısından hayati öneme sahip ekonomik aktivitenin sürdürülebilirliğine katkılarımızı sürdürmeyi hedefledik. Bu belgenin alınmasında en büyük başarı payı, sorumluluk bilinci ile hareket eden, işlerini en iyi şekilde yaparken aldığımız önlemlerin uygulanmasında bizlere yardımcı olan tüm çalışma arkadaşlarımındır. Bu vesile ile kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum,” dedi.

COVID-19 pandemisinin, insan sağlığı açısından olduğu kadar, sosyal yaşam ve ekonomik aktivite açısından da küresel boyutta insanlığın bugüne dek karşı karşıya kaldığı en önemli tehditlerden biri olduğunu vurgulayan Sinan Gider, “Erken bir zamanda gördüğümüz bu tehdidi yönetirken, tavizsiz önceliğimiz, insan sağlığı oldu. COVID 19 – Risk değerlendirmelerimiz ve acil durum planlarımız 16 Mart haftası itibarı ile tamamlandı ve devreye alındı. Tüm yerleşkelerimizde, tüm çalışma alanlarında, yemekhanelerde ve servis araçlarında düzenli dezenfeksiyon, hijyen noktaları, mesafe, maske kullanımı, giyinme, toplantı ve çalışma alanlarının düzenlenmesi olarak özetlenebilecek sıkı önlemlerimizle yolumuza devam ettik. Farklı senaryolara yönelik planlarımızı hazırladık. Çok hızlı bir şekilde uygulamaya geçirdiğimiz önlem ve aksiyonlarımız, küresel rekabetin başat oyuncuları olan iş ortaklarımıza karşı sorumluluklarımızı da kesintisiz yerine getirmemizi, üretim ve ihracat sürekliliği elde etmemizi sağladı,” dedi.

Bantboru bünyesinde 16 Mart haftası itibarı ile devreye alınan ve dozu süreç içerisinde artırılan önlemler arasında şunlar yer alıyor:

Şirketin tüm yerleşkeleri, iş ekipmanları, şirket ve servis araçları, yemekhane ve diğer ortak kullanım alanlarında dezenfeksiyon işlemleri yapıldı, temizlik planlarının periyodları güncellendi ve temizlik personel sayısı artırıldı. Şirket genelinde, 3 haftada bir Sağlık Bakanlığı’na bildirimi yapılarak dezenfeksiyon yapılıyor. Ayrıca yeni bir uygulama ile temizlik için makine ve kimyasal alınarak şirket içerisinde ortak alanlarda periyoda uygun dezenfeksiyona başlanıyor.

Üretimde planlar gereği minimum çalışan sayısı, ofislerde uzaktan çalışma modelleri uygulanmaya başlandı. Kronik rahatsızlığı bulunan çalışanlar için, tedbir amaçlı izin uygulamasına geçildi,

Şirket genelinde toplantı, ziyaret, yurt içi ve yurt dışı uçuşlar durduruldu; şirket içi ve dışı yapılması zorunlu görüşmeler görüntülü ve sesli iletişim yöntemleri ile yapılmaya başlandı.

Çalışılmaya başlanacak haftanın öncesinde, belirlenen vardiya Pazar günü telefon ile aranarak kendilerinin ve ailelerinin sağlık durumları hakkında bilgi alınmaya başlandı. Bu aramalarda olumsuz ya da şüpheli durum ortaya çıkması durumunda, çalışanı sağlık kuruluşlarına yönlendirmek ve kendisinin yerine bir başka çalışanı göreve çağırma yönünde bir protokol hazırlandı; ancak şu ana dek böyle bir durum yaşanmadı.

Şirkete gelen tüm çalışanlara, mola saatlerinde değişim periyoduna uygun olarak günlük yeter sayıda maske temini ve gerekli işlerde çalışanlara maske üzerine kullanmaları için siperlik temini yapılıyor.

Tüm alanlarda, maske ve eldiven gibi tek kullanımlık koruyucuların bertarafı için yeter sayıda tıbbi atık kutusu temini gibi önlemler alındı, üretimde çalışanlar için soyunma odalarında yeni düzenleme yapıldı.

Üretim alanında ayrıca tüm makine ve çalışma proseslerinde sosyal mesafenin sağlanması için gerekli düzenleme yapıldı.

Tüm ofislerde, üretim, çalışma alanlarında ve diğer sosyal alanlarda, tüm çalışanlar için 1,5 metre sosyal koruma mesafesi kuralı uygulamaya alındı. Yemekhane, dinlenme alanı ve servislerde de oturma planları uygulanıyor.

Çalışan sağlık ve güvenliği için, üretim çalışanı sayısına, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak birden fazla yeni giyinme odaları oluşturuldu.

Yemekhane ortamında tüm malzemeler tek kullanımlık olarak değiştirildi ve kumanya sistemine geçildi. Tüm su sebilleri iptal edilerek çalışanlara kapalı pet şişe su dağıtımına başlandı.

Tüm alanlara yeter sayıda gerekli el dezenfektan kitleri yerleştirildi ve lavabolarda kurutucular kaldırılarak tek kullanımlık kâğıt havluluklar temin edildi.

Alanlara ortalama 200 metrekarede bir, el aletleri için sprey şişede 1 lt suya 10 cc düzeyinde seyreltilmiş çamaşır suyu ve tek kullanımlık el havlusu içeren temizlik istasyonları oluşturulması için tedariğe başlandı.

Şirketin tüm yerleşkelerinde tüm çalışanlar ve zorunlu hallerde içeri kabulü yapılacak üçüncü kişiler için sağlık kontrol formları oluşturularak kayıt tutulmaya, içeri girişlerde ateş ölçümüne ve onaylı giriş sistemine başlandı; dışarıdan ziyaretçi alımı durduruldu.

İş gereği şirket tesislerine gelen tır şoförleri, yükleme boşaltma esnasında sadece branda açmak için aracı terk edebiliyor. Bu işlem bitince şoförün yükleme boşaltma esnasında aracında beklemesi sağlanıyor. Şirkete gelen küçük kargolar ve diğer komponent malzemeler için açık alanda bir bekletme alanı oluşturuldu. Tüm koliler ve ambalajlı ürünler, bu alanda minimum 4 saat bekletilerek içeri alınabiliyor.

Alınan önlemler sayesinde güvenli bir çalışma ortamı oluşturan Bantboru bünyesinde, önümüzdeki dönemde küresel müşterilerin çalışma planlarına yönelik olarak çalışma ivmesi ve aktif çalışan sayısında artış öngörülüyor. Bu durumda, mevcut önlemlere ek olarak, gerek olduğunda kullanılmak üzere üretim içinde giyinme alanlarının hazırlanması gibi uygulamalar için ön hazırlıklar yapıldı.

#yedekparca, #automotiveaftermarket, #bantboru, #otomotiv, #automotiveexports, #bantboru, #dunyasaglikorgutu, #sosyalmesafe, #covid-19, #tse, #turkstandartlarienstitusu, #guvenliuretim, #ihracat, #export,